Zhakuj Swoje Szczęście

Co to jest szczęście? 

Szczęście to stan emocjonalny, który charakteryzuje się uczuciem radości, satysfakcji, zadowolenia i spełnienia. Szczęście można definiować na różne sposoby ale najczęściej opisuje się je jako pozytywne emocje i zadowolenie z życia. Jest to stan niezbędny by zachować zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Badania dowodzą, że osoby szczęśliwe i pozytywnie nastawione do świata  

 • mniej chorują,  
 • mają udane życie prywatne i zawodowe, 
 • lepiej znoszą porażki, 
 • szybciej znajdują rozwiązania w trudnych sytuacjach, 
 • łatwiej nawiązują kontakty i rozwijają trwałe relacje. 

Uczucie radości jest równie ważne jak dobrze zbilansowana dieta i co najważniejsze można je „wyprodukować” wdrażając zdrowe nawyki do swojego życia. 

ZHAKUJ SZCZĘŚCIE 

Czy wiesz, że za Twoje uczucie szczęścia i radości odpowiada chemia? A dokładniej substancje chemiczne znajdujące się w mózgu. Istnieją cztery podstawowe substancje chemiczne, które wpływają na pozytywne emocje, jakie odczuwamy w ciągu dnia:  

 • dopamina,  
 • oksytocyna,  
 • serotonina
 • endorfiny

Rozumiejąc, ich sposób działania na poziomie podstawowym możemy zhakować swoje szczęście.  

Zapoznaj się tymi 4 substancjami i wykorzystaj ich możliwości by wpłynąć na swój nastrój i wesprzeć swoje poczucie szczęścia i radości. 

 DOPAMINA

DOPAMINA – to organiczny związek chemiczny, stanowiący ważny neuroprzekaźnik w układzie nerwowym.  Jej zadaniem jest motywowanie do osiągnięcia odległego celu, krok po kroku. Bez dopaminy, nasi przodkowie nigdy nie mieliby motywacji do polowania na duże ssaki i czerpania korzyści z inwestowania wysiłku w długoterminowe cele. Dziś dopamina jest tym, co pomaga ci przebrnąć przez listę rzeczy do zrobienia lub motywuje Cię do rozpoczęcia nowego nawyku. Dlatego nazywana jest również neuroprzekaźnikiem wzmocnienia. Wpływa także na nasze emocje i relacje z innymi ludźmi. 

Dopamina wzrasta, gdy się zakochujemy i to ona odpowiada za stan euforii i szczęścia jaki wtedy odczuwamy.  To przez jej wysoki poziom często postrzegamy naszego potencjalnego partnera jako chodzącego ideału, nie dostrzegając jego wad. 

Poziom dopaminy możemy podnieść jedząc ulubione potraw, słodycze czy spożywając alkohol, paląc i używając narkotyków. Naukowcy odkryli również, że odgrywa ona kluczową rolę w procesie powstawania uzależnień oraz jest ściśle powiązana ze złymi nawykami technologicznymi. Zanotowano wzrost dopaminy u osób, które otrzymują lajki/łapki w górę korzystając z aplikacji typu Instagram, tiktok, FB etc... 

Dlatego umiar ponad wszystko, bo brak dopaminy jak i jej nadmiar będzie dla Ciebie niekorzystny 

Pamiętaj działania dopaminy są efektywne ale ulotne. Nie uzyskasz dzięki niej długotrwałego szczęścia. Więc jak korzystać z dopaminy by nie popaść w problemy.  

Musisz wiedzieć, że: 

Dopamina to chemiczna nagroda” – wytwarza się kiedy: 

 • wykonałaś zadanie z listy i czujesz się mega szczęśliwa – Zrobiłam To! – masz kopa na następny krok. Dlatego metoda małych kroków w drodze do zdobywania wyznaczonych celów i zmian nawyków jest idealna, 
 • aktywności fizyczne, dbanie o swoje ciało i umysł. Działanie efektnagroda, 
 • celebrowanie małych zwycięstw. Działanie- efekt nagroda, 
 • spożywanie ulubionych posiłków szybka nagroda i niebezpieczne skutki uboczne przy nadużywaniu spożywania zbyt dużych ilości. 

Oksytocyna  Hormon Miłości. Oksytocyna tworzy intymność, zaufanie i buduje zdrowe związki. Jest uwalniana przez mężczyzn i kobiety podczas orgazmu, a także przez matki podczas porodu i karmienia piersią. Zwierzęta, u których uwalnianie oksytocyny jest zablokowane odrzucaj swoje potomstwo. Oksytocyna zwiększa wierność miedzy partnerami. Wytwarzanie jej jest niezbędne do tworzenia silnych więzi i poprawy interakcji społecznych. 

To ona odpowiada, że nieplanowane przywiązanie do partnera, który miał być przygoda na jedną noc, często jej duże stężenie wpływa na nasze decyzje związane z zajściem w ciąży czy nieświadome poczęcie wynikające z braku antykoncepcji. To może wytłumaczyć sytuacje, w których pomimo niezabezpieczenia decydujemy się na seks. Pytanie, które pojawia się po czasie „o czym ja wtedy myślałam, albo jak mogłam to zrobić” może mieć odpowiedź OKSYTOCYNA ;).
Prostym sposobem na utrzymanie przepływu oksytocyny jest przytulenie się, pogłaskanie zwierzaka, życzliwy prezent z okazji urodzin, rocznicy czy okazanie szacunku i pamięci. Te proste sposoby mogą wzmocnić Twoje relacje osobiste i zawodowe. 

SEROTONINA

Serotonina jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu odpowiedzialnym za regulację nastroju, snu, apetytu, trawienia, zdolności uczenia się i pamięci. 

Poziom serotoniny wzrasta, gdy człowiek czuje się dowartościowany, ważny i doceniony. U osób samotnych czy cierpiących na depresję poziom serotoniny jest zerowy. Często niewłaściwe zachowania, związane ze zwróceniem na siebie uwagi otoczenia, mogą być skutkiem braku serotoniny.   

Jeśli potrzebujesz zastrzyku serotoniny podczas stresującego dnia, poświęć kilka chwil na refleksję nad swoimi osiągnięciami i zwycięstwami z przeszłości. Powrót to pozytywnych i ważnych wydarzeń z przeszłości pozwala mózgowi na ponowne doświadczenie tych zdarzeń. Nasz mózg ma problemy z odróżnieniem rzeczywistości od wyobraźni, więc produkuje serotoninę w obu przypadkach. Jest to kolejny powód, dla którego praktyki wdzięczności przynoszą pozytywne efekty. Przypominają nam one, że jesteśmy ważni dla świata i mamy wiele do zaoferowania w życiu.   Na wzrost serotoniny na pewno wpłynie kawę czy lunch na świeżym powietrzu. 20 minutowa ekspozycja na słońce wspomaga produkcję witaminy D i serotoniny. 

  

ENDORFINY

Endorfiny są uwalniane w odpowiedzi na ból i stres oraz pomagają złagodzić lęk oraz depresję. Endorfiny są odpowiedzialne za tak zwany “drugi oddech” czy i euforyczny „haj biegacza” podczas i po intensywnym treningu. Podobnie jak morfina, działają one przeciwbólowo i uspokajająco, zmniejszając nasze odczuwanie bólu. Poziom endorfin ma również tendencję do zwiększania się, gdy angażujesz się w działania przynoszące nagrodę, takie jak jedzenie, trening lub seks. 

Obok regularnych ćwiczeń, śmiech jest jednym z najłatwiejszych sposobów na podniesienie poziomu endorfin. Dlatego jeżeli chcesz zapewnić sobie i bliskim dobre samopoczucie wyślij wesołego mema, uśmiechnij się do dzieci i partnera z rana, zrób coś zabawnego. Aby szybko pobudzić wydzielanie endorfin postaw talerzyk z gorzką czekolada i rozpyl w powietrzy aromat lawendy albo wanilii. 

To co do pracy przed Tobą, życzę Ci powodzenia w hakowaniu odczuwania szczęścia. Pamiętaj, że umiar we wszystkim jest cnotą, dlatego zachowaj balans i równowagę w swoich działaniach. 

 

Bibliografia 

https://www.theguardian.com/science/2012/jul/15/interview-dr-love-paul-zak 

https://www.webmd.com/depression/features/serotonin 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2290997/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27353308/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3267132/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28536272/ 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *