Otwórz umysł na zmiany. Mentalny trening przed wdrożenie nowych nawyków.

Dobre samopoczucie i zdrowy wygląd to nie tylko ćwiczenia i wybrany program żywieniowy. Nie załatwimy sobie zdrowia i wymarzonego wyglądu krótkoterminową dietą i dużym wysiłkiem fizycznym. Osiągniemy to po przez długoterminową zmianę w swoich codziennych nawykach. Korzyści płynących z prowadzenia zdrowego stylu życia to:

  • Lepsza kondycja fizyczna i psychiczna.
  • Umiejętność radzenia sobie ze stresem.
  • Sprawny system odpornościowy oraz ogólna poprawa funkcjonowania organizmu.
  • Dobrej jakości sen.
  • Wzrost pewności siebie.
  • Poprawa jakości życia.

Jeśli zaczniesz dążyć do poprawy swojego zdrowia i wyglądu wprowadzając długofalowe zmiany w swoim stylu życia, doznasz wszystkie powyższe korzyści i w rezultacie zyskasz dużo więcej niż tylko zgrabne ciało. Jeżeli wybierzesz drogę na skróty do uzyskania lepszej formy poprzez drakońskie diety czy kosmetyczne poprawki efekty najprawdopodobniej będą krótkotrwałe i wymagające coraz więcej nowych korekt. Dodatkowo odbije się to niekorzystanie na Twoim zdrowiu i samopoczuciu.

W takim razie od czego zacząć w takim razie? Udowodniono, że jeżeli nie jesteśmy silni i mocno przekonani do zmian to sami będziemy dla siebie największymi sabotażystami.

Dlatego nim podejmiesz działania do zmiany swojej diety, treningu etc. zapraszam Ciebie do ćwiczenia, które ma na celu warunkowanie Twojego umysłu na poprawę zdrowia, lepsze samopoczucie, ładniejsze ciało.

Poznałam je dzięki Sylwii Bednarek – Kobiety Świadomej Finansowo, która zajmuje się coachingiem finansowym i na jednym z wykładów zaprezentowała 7 kroków do obfitości finansowej. Z racji, że jestem entuzjastką różnych nowych metod samoszkolenia się i rozwoju a dodatkowo uważam, że ocenić można jedynie coś co się samemu sprawdziło, postanowiłam wziąć udział w tym ćwiczeniu. Po tygodniu opisywania kolejnych kroków zaczęły dziać się różne niespodziewane rzeczy. Moja codzienna wytrwałość pokazywała małe, ale jednak pozytywne efekty. Jednym z takich „efektów” praktykowania

7 kroków była myśl, że przecież to narzędzie można modyfikować na różne działania. Bo przecież bez określenia swoich intencji, jasnych celów i ich wizualizacji, trudno jest osiągnąć sukces.

Mam nadzieję, że ten krótki wstęp zaciekawił Ciebie na tyle by pójść ze mną dalej i podjąć wyzwanie 7 kroków. Otworzyć umysł na zmiany jakie chcesz wprowadzić by poprawić swoje zdrowie i ciało.

7 Kroków do lepszego samopoczucia czyli trening mentalny wpierający zmiany w nawykach żywieniowych i stylu życia.

Krok 1 – Intencja – „Świadome zamierzenie, zamiar, zamysł, cel, motyw działania; myśl przewodnia, chęć, pragnienie” – czyli:

Jakie potrzeby zostaną zaspokojone kiedy osiągniesz wymarzoną sylwetkę, lepsze samopoczucie etc.? Czego potrzebujesz? Jakie jest twoje pragnienie w kontekście zmian stylu życia/nawyków żywieniowych? To może być zdrowie, wygląd, wytrzymałość, lepsza kondycja, poprawa atrakcyjności, podniesienie pewności siebie. Bądź ze sobą szczery/szczery tutaj nie ma złej odpowiedzi. Im głębiej będziesz kopać tym większa szansa na to, że misja zakończy się sukcesem.

Krok 2 – Cel – Dlaczego tego chcesz? Jaki jest najważniejszy powód, dla którego chcesz zmienić swoją dietę i styl życia? Pomyśl i zastawów się nad tym. Dlaczego to dla Ciebie jest takie ważne.

Krok 3 – Wizualizacja – wyobraź sobie, że cel został osiągnięty. Zobacz siebie w nowej wersji. Jak wyglądasz? Jak się czujesz? Zauważ emocje jakie przy tym Tobie towarzyszą?

Krok 4 – Wartość – w życiu ważne jest zachować równowagę. Aby coś otrzymać musisz czuć, że dajesz innym wartość. Zastanów się a następnie zwerbalizuj jakie wartości/korzyści możesz dać swoim najbliższym. Co możesz dać od siebie najbliższym? Co dzięki Tobie mogą zyskać (czas, zdrowie, radę, wsparcie etc.) ? Jak zmiany, które wprowadzisz w swoim stylu życia wpłyną korzystnie na innych?

Krok 5 – Zdolność – dlaczego uważasz, że zasługujesz na lepsze życie? Dlaczego zasługujesz na to by zmienić swoje życie na zdrowsze? Dokończ zdanie zasługuję na to ponieważ…….

Krok 6 – Działanie – wyrób w sobie nowe nawyki. Takie działania bezwarunkowe, które mimo niewygodność, mimo niepewności, strachu, etc. będą przybliżać Ciebie do realizacji Twoich celów. Pokaż sobie, że potrafisz przynajmniej 10 min dziennie poświęcić sobie i swojemu zdrowiu. Zadbaj o swoje ciało i umysł. Wypij z Uważnością kubek kawy, wyjdź na spacer pomimo niepogody, poćwicz 10 min, zaplanuj zdrowy posiłek. Wyjdź z uwagą ze swojej starej strefy komfortu i znajdź nową, tę zdrowszą…Myślenie stymuluje mózg, rozwiązywani trudnych zadań powoduje, że się rozwijasz i stajesz się silniejszy psychicznie i fizycznie. Działanie wbrew starym nawykom poprawia samopoczucie i dodaje pewności siebie.

Krok 7 Wdzięczność – to coś więcej niż tylko modne słowo. To nawyk i praktyka, która może faktycznie zmienić Twoje postrzeganie dobrego samopoczucia. Badania pokazują, że ludzie praktykujący wdzięczność są zazwyczaj zdrowsi, szczęśliwsi i bardziej zadowoleni z życia. Wykazują niższy poziom stresu, radzą sobie z przeciwnościami losu, lepiej śpią. Dlatego poczuj wdzięczność. Zadaj sobie pytanie:
Dlaczego jesteś za coś wdzięczna/ny? Może jesteś wdzięczna/ny za kogoś? Za sytuację/wydarzenie?
Opisz jak się czujesz. Poczuj wdzięczność za to co masz. Wyobraź sobie, że cel został osiągnięty i poczuj za to wdzięczność Gdy pojawiają się emocje wzmacnia się proces ukierunkowania a Ty ukierunkowujesz swój umysł na zmiany w stylu życia w diecie.

Właśnie po to jest ćwiczenie 7 kroków by ukierunkować Twój umysł na zmiany, które chcesz wprowadzić. Ma to być dla Ciebie mentalne wsparcie na nowej drodze po zdrowie.

Jak najlepiej praktykować 7 kroków?

Jedną z wielu metod jest pisania swoich myśli. Dlatego przygotowałam dla Ciebie dziennik, w którym będziesz opisywać kolejne kroki. Jeden dzień – jeden krok. Dzień 8 to czytanie i zastanowienie się nad swoimi przemyśleniami, celami. Czasami pojawiają się nowe spostrzeżenia. Zapisywanie daje możliwość wrócenia do Intencji znalezienia punktu zaczepienia, odniesienia się do swoich Celów. Po czym zaczynam od nowa: Dzień pierwszy – krok pierwszy. Jak długo powinna trwać praktyka: – To zależy od Ciebie, od celu, od sumienności i wytrwałość, od indywidualnych potrzeb.

Jeżeli chciałabyś/byś rozpocząć ćwiczenie 7 kroków ale potrzebujesz wsparcia lub motywacji daj znać. Będę wysyłać Ci codziennie rano wiadomość o Twoim kroku i co w nim masz zrobić. Na koniec tygodnia zadam Tobie pytanie: jak poszło Ci zadanie?

Możemy też umówić się na indywidualne sesje by wspólnie odkryć Intencję oraz określić jasne cele.

Co Ty na to?

?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *